Како је Тесла победио Едисона у чувеном рату струја: "Тесла, не разумете амерички хумор"

Занимљивости | 18. август 2024. 18:36

Никола Тесла и Томас Едисон су два генија чија су достигнућа обликовала модерну електроенергетику. Иако су њихова поља истраживања била слична, њихови карактери и ставови су често били супротстављени. Њихов сукоб, познат као "Рат струја", одредио је будућност електричне енергије.

У овом тексту истражујемо њихово упознавање и почетну сарадњу, како се сукоб распламсао и које су биле његове последице.

Како је Едисон преварио Теслу

При Теслином доласку на америчко тло, српски научник је имао 4 цента у џепу, папире пуне математичких прорачуна и цртежа и писмо препоруке од Едисоновог бизнис партнера из Европе, Чарлса Батчелора. Са тим писмом, отишао је у Едисонову компанију под називом "Edison Machine Works". При уласку у његову канцеларију, предао му је писмо на коме је писало:

"Драги Едисоне, Познајем два велика човека и ти си један од њих. Други је овај млади човек."

Убрзо након тога, Тесла започиње рад у Едисоновој компанији. Веома брзо је представио иновативне идеје за побољшање Едисонових уређаја. Укључио се у рад на унапређењу генератора и других електричних система, за шта му је било обећано 50,000 долара уколико успешно унапреди Едисонов систем. Међутим, иако је српски научник завршио шта је од њега било тражено, новац на крају ипак није добио, уз Едисоново образложење да је договор о новцу био само шала.

"Тесла, не разумете амерички хумор"

Након тог догађаја, Тесла напушта "Edison Machine Works" и удружује се са Џорџом Вестингхаусом, те почиње да ради на развоју наизменичне струје (AC). Насупрот наизменичној, Едисон је заговарао једносмерну струју (DC). У том тренутку започиње чувени "Рат струја".

Рат струја: Сукоб између DC и AC

У касном 19. веку, сукоб између директне струје (DC) и наизменичне струје (AC) постао је једно од најзначајнијих технолошких и комерцијалних такмичења у историји електротехнике. Томас Едисон био је страствени заговорник DC система, верујући да је DC сигурнији и ефикаснији за употребу у свакодневним електричним уређајима. Сматрао је да DC пружа стабилнији и поузданији извор енергије за потребе осветљавања и погона електричних уређаја, те је био одлучан у намери да обезбеди доминацију ове технологије на тржишту.

С друге стране, Никола Тесла је увидео значајне недостатке DC система, посебно у погледу преноса електричне енергије на велике удаљености. DC систем се суочавао са великим губицима енергије приликом преноса преко дугих растојања, што је чинило његову употребу скупљом и мање ефикасном. Тесла је развио полифазни систем наизменичне струје (AC) који је омогућавао ефикасан пренос енергије на велике удаљености користећи трансформатор за промену напона, чиме је значајно смањена количина губитака енергије.

Сукоб између једносмерне (DC) и наизменичне струје (AC) имао је дубок утицај на електроенергетски сектор и ширу друштвену и економску слику. Ово ривалство није било само питање технолошких предности, већ је значајно обликовало комерцијалне и политичке токове.

Пропаганда против наизменичне струје

Едисон је желео да по сваку цену дискредитује употребу наизменичне струје. Организовао је бруталне јавне демонстрације у којима је користио наизменичну струју за електрошокирање животиња, попут паса, мачака, па чак и слона. Ови експерименти су били део његове кампање за промоцију једносмерне струје и покушај да се покаже опасност наизменичне струје. Ове методе су наишле на огроман отпор у јавности и касније су осуђене као неморалне, али наглашавају колико је сукоб између Тесле и Едисона био интензиван.

Колумбијска изложба и Теслина победа

Један од кључних тренутака у овом рату била је Светска изложба у Чикагу 1893. године, поводом 400 година од доласка Кристофера Колумба на америчко тло. Изложба је била утицајан друштвени и културни догађај и имала је дубок утицај на америчку архитектуру, уметност, индустријски оптимизам и имиџ Чикага.

Westinghouse Electric, компанија за коју је радио Никола Тесла, победила је на тендеру за осветљавање ове изложбе, што је био кључан догађај у историји AC енергије. Компанија је показала америчкој јавности сигурност, поузданост и ефикасност наизменичне струје.

Споменик Николи Тесли на Нијагариним водопадима

Ова борба није само обликовала историју технологије, већ је оставила дубок утицај на начин на који разумемо енергију и иновације данас.

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ | 31. август 2024. 21:42

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ | 30. август 2024. 20:05

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ | 18. август 2024. 18:12

НАЈЧИТАНИЈЕ ВЕСТИ

НАЈЧИТАНИЈЕ ВЕСТИ | 22. септембар 2024. 12:50

НАЈЧИТАНИЈЕ ВЕСТИ | 21. август 2024. 18:29

ОБАВЕШТЕЊА

ОБАВЕШТЕЊА | 13. новембар 2024. 20:32

ОБАВЕШТЕЊА | 08. септембар 2024. 20:11

телефон +381 65 822 80 84
инстаграм @mreza_mladih_inzenjera
маил info@mrezamladihinzenjera.com
лого2